الماس و سایر سنگهای قیمتی من از چه کشورهایی تولید می شوند؟

بازگشت به مجله

الماس و سایر سنگهای قیمتی من از چه کشورهایی تولید می شوند؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

این نقل قول از Richard T. Liddicoat ، رئیس جمهور دوم افسانه ای GIA است ، و این که چگونه دکتر جیمز شیگلی سخنرانی اخیر خود را با عنوان “گزارش سنگهای قیمتی کشور مبدا” آغاز کرد.

شیگلی ، عضو پژوهشگر برجسته GIA و دارای مدرک دکتری  از دانشگاه استنفورد در شاخه ی زمین شناسی، می گوید: “این بهترین توضیحات کوتاه درباره GIA در اینجا است.” شیگلی در ۳۷ سال کار خود در بخش تحقیقات GIA در مورد منشا سنگهای قیمتی آموخته هایی را به اشتراک گداشته است. وی بیشتر ارائه های خود را بر روی شناسایی منشأ سنگ رنگی متمرکز کرد ، و در زمستان سال ۲۰۱۹ در مورد سنگهای قیمتی و سنگ شناسی (G&G)  از مبدأ تشریح نموده است.

شیگلی گفت: “گزارش کشور مبدا (برای سنگ های رنگی)، دشوارترین چالشی است که ما برای اهداف شناسایی در آزمایشگاه داریم.”

وی توضیح داد که محققان GIA به شکلی کاملا منحصر به فرد قادر به ارائه نظری خاص در مورد منشا سنگهای قیمتی هستند ، به دلیل فراوانی کافی از سنگ هایی که در آزمایشگاه و مزارع دیده می شوند. در دهه گذشته ، محققان میدانی GIA در ۲۱ سفر جهان به ۲۱ کشور جهان رفته اند و در بیش از ۲۲۰۰۰ نمونه جمع آوری شده ، بیش از ۱ میلیون قیراط را جمع آوری کرده اند. GIA همچنین ۶۰ محقق و کارمند دارد؛ از جمله آنان بیش از ۲۰ نفر دارای مدرک دکترا در زمینه هایی مانند زمین شناسی ، شیمی و علوم مواد هستند.

شیگلی گفت : دانش به دست آمده از این سفرها بخشی از “پایه” اطلاعاتی است که GIA می تواند در زمینه گزارش سنگ های رنگی خود به تجارت سنگهای قیمتی ارائه دهد. گزارش شناسایی و مبدا GIA Colored Stone ، حدود ده ها سال است که وجود دارد ، اما گزارش مبدا GIA Diamond Origin نسبتاً جدید است.

یک کریستال یاقوت در کلسیت(سمت چپ) ، و یاقوت برش گرد(سمت راست) ، هر دو از میانمار (که قبلاً به “برمه” معروف بود )

GIA جواهرات رنگی را چگونه شناسایی ومشخص می کند؟

مهم است که تشخیص دهید، یک کشور مبداء یک منبع مهم و دلیل مند است. ما [اغلب] وقتی که سنگی توسط حفاران دوره دیده پیدا می شود در آن مکان نبودیم. و گاهی پوسته ها ی جدا شده از آن، کار ما راکمی دشوار می کند که به کمک این حفاران آنها را برطرف میکنیم .

فرض بر این است که سنگها از جاهای مختلف باید خصوصیات زمین شناسی متفاوتی داشته باشند ، اما “همیشه اینگونه نیست.”

شیگلی برخی از چالش های گزارش کشور مبدا را برای سنگهای قیمتی رنگی بررسی کرد:

زمین شناسی سنگهای قیمتی غالباً به خوبی شناخته نشده است و بسیاری از آنها دارای خصوصیت هایی از منبع نامشخص هستند. ما نمی دانیم که سنگ اصلی میزبان در کجا و دقیقا در چند متری یا چند کیلومتری سنگ یافت شده واقع شده است و این نگرانی ها موارد زیر را شامل میشوند:

۱ـ دسترسی به ته نشین های این سنگ ها و منابع  ممکن است دشوار باشد.

۲ـ ذخایر سنگهای قیمتی در مرزهای کشور متوقف نمی شوند و شامل کشور های دیگر نیز ممکن است باشند.

۳ـ با توجه به ته نشین هایی از سنگ های قیمتی که در کشورهای مختلف یافت می شوند، میتوانند  مواد بسیار مشابهی تولید کنند (مانند یاقوت کبود از ماداگاسکار ، کشمیر و سریلانکا).

شیگلی گفت: “آنچه که نتیجه ی این چالش ها نشان می دهند ، این است که زمین شناسی ، خصوصیات سنگ های قیمتی مانند اجزاء ، شیمیایی و سایر خصوصیات مواد گوهر را تعیین می کند.”

وی افزود که گزارش از مبدا جغرافیایی کشورها از دهه ۱۹۵۰ آغاز شد؛ وقتی که سنگ شناس مشهور سوئیس Eduard Gübelin شروع به تهیه ی نامه هایی در مورد محل سنگهای فروشی شرکت خودش  کرد. گوبلین همچنین مجموعه ای از مقاله ها را برای G&G نوشت که چگونه اجزاء می تواند به شما در تعیین جغرافیای سنگهای رنگی کمک کند.

یاقوت کبود بیضی ۷/۰۴ تنی از ماداگاسکار

شیگلی گفت: با توجه به آنچه محققان در گذشته آموخته اند و مستند شده است ، GIA یک دهه قبل برنامه زمین شناسی میدانی را ایجاد کرده تا “به آنجا که سنگهای قیمتی است” بروید. آنها در حال جمع آوری نمونه برای ایجاد یک پایگاه داده معتبر ، فیلمبرداری و عکسبرداری از منطقه و مصاحبه با کارگران معدن هستند تا یک تصویر کاملی از آنچه در آن زمان و مکان خاص اتفاق می افتد ،دریافت کنند. وی گفت که این برنامه پایه و اساس گزارش های کشور مبدا رنگ آمیزی GIA است و اطلاعات ارزشمندی را برای دوره های آموزش GIA فراهم می کند.

در حالی که سنگهای قیمتی رنگی همچنان در استرالیا ، برزیل و کلمبیا یافت می شوند و در بسیاری موارد امروزه در دو منطقه جهان یافت می شوند.
اولین قوس ،کشورهای بین قاره هند و آسیا (ایران ، پاکستان ، افغانستان ، شمال هند ، میانمار ، کامبوج ویتنام و تایلند) است که نمایانگر برخورد لا یه های تکمیل کننده ی زمین بین هند و آسیا است . این منطقه در برخورد ورقه ها باعث ایجاد شرایط دگرگونی و ماگمایی می شود و برای تشکیل ته نشین سنگهای قیمتی کاملا مناسب است.
منطقه دوم ، آفریقای شرقی (اتیوپی ، سومالی ، کنیا ، تانزانیا ، ماداگاسکار ، موزامبیک) ، و همچنین سریلانکا و جنوب هند ، منطقه برخورد قاره ای دیگر با شرایط زمین شناسی مناسب است که باعث ایجاد ذخایر سنگهای قیمتی می شود.

زمین شناسان حوزه GIA برای جمع آوری نمونه های سنگهای قیمتی برای تحقیق به این کشورها سفر می کنند. این نمونه ها با توجه به میزان جمع آوری آنها از منبع سنگ ها ,طبقه بندی می شوند:

نوع A : محل جمع آوری شده توسط یک  سنگ شناس و زمین شناس GIA

نوع B : متخصص زمین شناسی شاهد و ناظر نمونه برداری از سنگ ها باشد.

نوع C : نمونه ها از معدنچی در محل معدن خریداری می شوند.

نوع D : نمونه ها از معدنکار خریداری می شوند، اما در محل فروخته نمی شوند.

نمونه E : نمونه ها از منبع ثانویه (نه معدنکار) نزدیک به معدن خریداری می شوند.

نوع F : نمونه ها از یک منبع ثانویه در بازار بین المللی خریداری می شوند.

بیشتر نمونه هایی که GIA جمع آوری می کند از نوع D یا E است و در صورت موجود بودن از نوع A ، B و C ، از این انواع خریداری می شوند . این نمونه ها به آزمایشگاه برده می شوند تا محققان بتوانند رنگ ، فلورسانس ، اجزاء مربوط به آن ، منطقه بندی رشد ، ترکیب شیمیایی ، طیف (قابل مشاهده و مادون قرمز) ، طیف سنجی رامان و تابش نور را بررسی کنند.
این سنگ ها همچنین اغلب با بزرگنمایی ۱۰۰ برابر عکس گرفته می شوند ، بنابراین اجزاء آنها و سایر خصوصیات بصری ثبت می شود. داده های جمع آوری شده به دانشمندان این امکان را می دهد تا علت رنگ ماده سنگهای قیمتی موجود را تعیین کنند که به تعیین منشا یا طبقه بندی سنگهای قیمتی به انواع مختلف کمک می کند.

بلور زمرد دفن شده در سنگ میزبانش در کلمبیا

ابزار مورد نیاز برای جمع آوری تمام این داده ها ، مانند میکروسکوپ الکترونی روبشی و طیف سنج جرمی با استفاده از لیزر فرسایش ، هرکدام از ۱۰۰K تا ۱ میلیون دلار هزینه دارند. برخی از این ابزارها قادر به کشف مقادیر بسیار ناچیز عناصر کمیاب (قطعات در هر میلیارد (PPB) )هستند و می توانند عناصری را انتخاب کنند که برای کشورهای خاص دنیا بی نظیر است. بزرگترین چالش در جمع آوری داده های سنگهای قیمتی استفاده از روشهای غیر مخرب برای تحلیل سنگهای قیمتی است.

چالش دیگر برای تعیین منشا سنگهای قیمتی این است که به دلیل کشف سنگهای قیمتی در مناطق جدید ، کشورها به طور مداوم به این لیست افزوده می شوند ، بنابراین محققان حوزه GIA همیشه در حال راهپیمایی برای ثبت سنگهای قیمتی بیشتری هستند. شیگلی از یاقوت به عنوان نمونه ای از چگونگی افزایش یافته شدن ذخایر جدید در طی سالیان متمادی استفاده کرده است: در سال ۱۹۵۰ هشت منبع یاقوت شناخته شده در جهان وجود داشت ، که امروز این تعداد به ۳۰ مورد رسیده است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به مجله
بستن
مقایسه